Łatwiejszy transport z Ukrainy
Na początku maja 2023 r. weszła w życie dyrektywa unijna uchylająca wcześniejsze rozporządzenie dotyczące zakazu importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Nowe przepisy umożliwiają swobodny import większości towarów z Ukrainy na teren UE. A to z kolei przekłada się na korzyści dla importerów oraz firm transportowo-spedycyjnych, których działalność związana jest z obrotem towarami z Ukrainy.
Niemniej jednak, mimo wprowadzenia nowych przepisów, wciąż obowiązują restrykcje dla czterech produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Dotyczą one pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika. Te produkty mogą być wprowadzane do obrotu we wszystkich krajach UE, z wyjątkiem Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji. W tych krajach możliwy jest jedynie tranzyt tych produktów.
Tranzyt towarów przez Polskę i inne kraje
Komisja Europejska stara się zapewnić, że zboże z Ukrainy będzie mogło dotrzeć do innych krajów członkowskich UE oraz do państw trzecich. W związku z tym ważne jest umożliwienie tranzytu tych towarów przez Polskę oraz pozostałe kraje, w których obowiązują restrykcje.
Procedury i kontrole obowiązujące w trakcie tranzytu towarów z Ukrainy przez Polskę zależą od zastosowanego kodu CN oraz przeznaczenia produktów. Jeśli chodzi o towary przeznaczone do celów spożywczych, podlegają one kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Natomiast produkty przeznaczone jako pasze podlegają kontroli Granicznego Inspektoratu Weterynarii.
Jak wskazała Małgorzata Wszołek–Siemińska, członek zarządu Portalls Sp. z o.o.
Tranzyt otwierany jest na granicy ukraińsko-europejskiej, w tym przypadku polskiej, z urzędu celnego wyjścia do konkretnego urzędu celnego przeznaczenia na terenie Unii Europejskiej bądź na terytorium kraju pozaunijngo należącego do konwencji WPT.
W praktyce zwolniony do procedury tranzytu towar, znajdujący się na drogowym środku transportu lub składzie kolejowym, posiada zabezpieczoną sumę należności celno-podatkowych na cały czas realizacji tej procedury poprzez przedłożoną gwarancję celną.
Zamknięcie tranzytu, a w efekcie zwolnienie gwarancji celnej, następuje we współpracy urzędu celnego wyjścia i przeznaczenia poprzez przesyłane między nimi komunikaty w systemach teleinformatycznych.
Rośliny oleiste z Ukrainy dominują w UE
W okresie sprawozdawczym łączny import głównych nasion oleistych i produktów ubocznych z Ukrainy wyniósł ponad 9,8 mln ton, czyli o 68% więcej rok do roku.
Łatwiejszy import z Ukrainy
Nowe przepisy umożliwiają swobodny import większości towarów z Ukrainy na teren UE.
Czy Premier ograniczy napływ ukraińskiego zboża
„To zboże dzisiaj destabilizuje nasz rynek. My sobie z tego zdajemy sprawę i dlatego pan minister rolnictwa i rozwoju wsi dostał jednoznaczne zadanie, aby ograniczyć ten wpływ zboża”
Ceny zbóż w Polsce
Jakie są ceny zbóż na rynku krajowym i w exporcie? Ile kosztuje obecnie kukurydza, jęczmień, rzepak, owies?
Ogromny napływ zboża z Ukrainy
Naszym obowiązkiem jest chronić prawo polskich rolników do egzystencji. Oni stanowią o polskim bezpieczeństwie żywieniowym.